Historia marki BMW

W 1916 roku Karl Rapp oraz Gustav Otto założyli produkująca głównie na potrzeby wojska samoloty fabrykę o nazwie Bawarska Fabryka Samolotów (niem. Bayerische Flugzeug-Werke – BFW). Wtedy była to największa fabryka samolotów w Bawarii. I to właśnie od produkcji samolotów BMW rozpoczęło, co widać w biało-niebieskim logo, które nawiązuje do śmigła samolotu w barwach Bawarii.

Dopiero rok później w związku ze zmianami i odejściem Karla Rappa zmieniono profil produkcji i rozpoczęto produkcję silników, nie tylko do samolotów, ale i motocykli. Zajmowano się też produkcją części dla koleji. W tym też roku fabryka otrzymała nową nazwę Bawarska Fabryka Silników (niem. Bayerische Motoren Werke).

Pierwsze pojazdy BMW

1923 rok to pierwszy motocykl firmy BMW, a po 5 latach w 1928 pierwszy samochód o nazwie Dixi (na licencji Austin Seven). Pierwsze samochody marki BMW nie na licencji powstały w 1933 roku. Był to model 303 z silnikiem o pojemności 1,2l i charakterystycznym wlotem powietrza.

Okres II wojny światowej i powojenny

W okresie II wojny światowej fabryka BMW została przejęta i wykorzystywana do produkcji silników do samolotów. Największą przeszkodą po wojnie był mały i przestarzały zakład. Dzięki gospodarce wojennej państwa udzielono BMW pomocy i w krótkim czasie BMW otrzymało pracowników i maszyny.

Mały kapitał akcyjny, skromne budynki, brak środków na materiały i wypłaty wymagały pożyczek bankowych i wsparcia państwa. Ministerstwo wojskowe Bawarii i Prus chciało odciąć się od udzielania takiego wsparcia dla BMW przeprowadzono przejście firmy w spółkę akcyjną. Znalazły się wteyd środki na wybudowanie nowej fabryki. Liczono na wzmożoną produkcję i sprzedaż samochodów pod marką BMW.

Dopiero model BMW 501 wyprodukowany w 1951 roku był pierwszym samochodem po 1933 roku. Kolejne lata, to kolejne modele od BMW Isetta poprzez BMW 1500, BMW serii 5, BMW serii 3 do BMW serii 6. Ostatnie modele lat współczesnych to BMW serii 1, BMW X1, BMW i8 i i3 z czego sprzedaż aut i8 została zakończona wraz z ich produkcją w roku 2020.

4/5 - (27 votes)